Strona główn Reklama Problematyczna działka? Warto wybrać indywidualny projekt domu

Problematyczna działka? Warto wybrać indywidualny projekt domu

przez Saski
architekt Gliwice

Wymarzony dom można wybudować również na takiej działce, która nie jest symetryczna i ma niewielką powierzchnię. Wtedy kluczowy jest dobór odpowiedniego projektu domu jednorodzinnego. Na co warto zwrócić wtedy szczególną uwagę? Projekt domu jednorodzinnego jest podstawowym dokumentem związanym z jego budową. Powinien być dopasowany do potrzeb inwestora, lecz również powinien uwzględniać parametry działki, na której dom ma być wybudowany – jej powierzchnię, nachylenie, a nawet rodzaj gruntu.

Projekt na problematyczną działkę – gotowy czy indywidualny?

Projekty domów jednorodzinnych można podzielić na dwie główne kategorie – projekty gotowe, a także projekty indywidualne. Aktualnie bardzo dużym powodzeniem cieszą się te pierwsze, czyli projekty gotowe, które można kupić praktycznie od ręki. Gotowe projekty domów jednorodzinnych pozwalają na wybudowanie domu parterowego, z użytkowym poddaszem, piętrowego, z garażem i bez garażu w bryle budynku. Wybór jest spory – serwisy oferujące gotowe projekty na sprzedaż mogą zaproponować setki różnych planów. Wśród gotowych projektów dostępne są także te przeznaczone na małe działki, na których trzeba przestrzegać wymogów dotyczących odległości budynku od ich granic. Można wtedy dopasować taki plan, który będzie uwzględniał uwarunkowania nieruchomości gruntowej, a przy tym potrzeby klientów. Jednak zdarza się, że wyszukanie gotowego projektu domu na problematyczną działkę nie jest takie łatwe. Warto wtedy wziąć pod uwagę projekty domów przygotowywane na zamówienie, czyli projekty indywidualne.

Indywidualny projekt domu – przygotowany według życzeń klienta

Biura architektoniczne mogą zapewnić swoim klientom kompleksową pomoc w przygotowaniu projektu wymarzonego domu jednorodzinnego w każdym metrażu oraz stylu. Doświadczony architekt może przyszykować dla klienta projekt, który będzie dopasowany do jego gustu oraz do działki, na której ma być on wykonany. Dodatkowo biuro może uwzględnić inne wymagania inwestora, na przykład związane z technologią budowlaną – dom może być energooszczędny, pasywny, inteligentny. Koszty związane z wykonaniem projektu indywidualnego wyliczane są na podstawie jego metrażu. Ceny zazwyczaj rozpoczynają się od około 100-120 złotych za jeden metr kwadratowy nieruchomości, niemniej jednak w niektórych biurach wynoszą one nawet ponad 150 złotych. Gdy potrzebny jest dobry architekt Gliwice to miasto, gdzie też można otrzymać profesjonalne wsparcie przy planach budowy własnego domu. Z ofertami biur architektonicznych można zapoznać się online.

Wpisy