Strona główn Reklama Taśma butylowa – proste i szybkie uszczelnianie połączeń

Taśma butylowa – proste i szybkie uszczelnianie połączeń

przez Saski
taśma butylowa

Taśmy samoprzylepne to niezawodny sposób, aby szybko połączyć czy naprawić różne materiały. Stosowane są nie tylko w pracach biurowych, lecz również w wielu innych branżach, w tym w budownictwie i w przemyśle. Do taśm samoprzylepnych zalicza się szeroka gama różnych materiałów, które wykonane są z wielu surowców. Jedną z takich taśm jest taśma butylowa, która powstaje ze specjalnej odmiany kauczuku syntetycznego – kauczuku butylowego.

Taśma butylowa – charakterystyka

Do wykonania taśmy butylowej stosowany jest butyl. To polimer wchodzący w skład kauczuków syntetycznych, który cechuje się bardzo dobrymi właściwościami mechanicznymi, izolacyjnymi oraz wysoką odpornością na czynniki chemiczne. Także jest elastyczny, dlatego wykonane z niego taśmy cechują się bardzo dobrym dopasowaniem do różnych nawierzchni. Taśmy butylowe są oferowane w wielu wariantach – różnią się pomiędzy sobą swoją szerokością i długością, sposobem klejenia, a także w zastosowaniem dodatkowych materiałów wzmacniających jej strukturę.

Rodzaje i dobór taśm butylowych

Dostępna w sprzedaży taśma butylowa jest dzielona na różne kategorie, co powoduje, że można dopasować ją specjalnie do konkretnego przeznaczenia. Przede wszystkim taśmy butylowe są dzielone na te jednostronnie klejące oraz dwustronnie klejące. Standardowe taśmy są wykonane tylko z kauczuku butylowego. Te wzmacniane oferowane są między innymi jako taśmy butyl-alu, czyli wykończone dodatkową warstwą izolującego aluminium, które dodatkowo wzmacnia całą strukturę taśmy. Dobór taśmy butylowej zależy głównie od jej zastosowania, dlatego też należy wziąć wtedy pod uwagę miejsce jej przyklejenia oraz czynniki, na które będzie ona narażona, na przykład wilgoć, zmienne temperatury, promieniowanie słoneczne. Także wykazuje ona nieprzepuszczalność dla gazów i pary wodnej, dlatego bardzo dobrze sprawdza się wtedy, gdy konieczne jest wykonanie trwałych, wytrzymałych izolacji.

Przykłady wykorzystania taśmy butylowej

Ze względu na swoje przeznaczenie taśma butylowa jest bardzo często stosowana w różnych branżach, między innymi przy pracach budowlanych, wykończeniowych czy też w branży przemysłowej, mechanicznej, samochodowej. Najczęściej taśma butylowa przeznaczona jest do łączenia oraz zaklejania – renowacji uszkodzeń w różnych foliach, na przykład w membranach dachowych, w foliach okiennych, stolarce okiennej i drzwiowej, naprawy instalacji, złączy. Taśmy butylowe są możliwe do zakupienia w sklepach budowlanych, wykończeniowych, także w sklepach online.

Wpisy